poniedziałek, 1 czerwca 2015

Mały Książę - Antoine de Saint-Exupéry,,Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry."

Tytuł: Mały Książę
Tytuł oryginalny: Mały Książę
Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Liczba stron: 78
Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo MUZA SA

Opis: Tytułowy Książę, udając się w podróż po wszechświecie, poznaje różnorakie typy ludzi, charaktery i upodobania, reprezentowane przez mieszkańców kolejnych planet. Wreszcie trafia do miejsca centralnego swojej wędrówki - Ziemi. W istocie, z pozoru tylko prosta, opowieść niesie ze sobą przesłanie filozoficzne. Jest to przede wszystkim surowa, lecz nie pozbawiona przyjaznego smutku, krytyka ludzi, którzy zapomnieli o podstawowej wartości jaką jest kontakt z drugą jednostką. Trwają więc rozdzieleni latami świetlnymi, nie zdając sobie sprawy z własnej nędzy.
Moja recenzja: Czy lektura może być wyjątkowa? A jednak tak. Pierwszy raz mi się trafiła taka książka. Wiele z osób, które już przeczytały tą powieść musi myśleć nad jej przesłaniem. Z tym się zgodzę. Bardzo trudno domyślić się o co tak właściwie autor chciał wszystkim czytelnikom przekazać. Uważam, że nawet do dzisiaj nie odkrył głównej teorii tej książki i tylko pan Antoine wiedział co kryją w sobie te wszystkie metafory. Jest ona emocjonalna i wręcz poruszająca. Zawiera w sobie wiele mądrości. Zmusza nas do zastanowienia się nad naszym sposobem życia oraz skłania do cieszenia się z małych rzeczy, które ukrywają w sobie piękno.
Myślę, że każdy powinien po nią sięgnąć. 
Więc krótka książka to taki też post.
Moja ocena: 8/10

2 komentarze:

  1. Świetna książka! Nie wiem czy słyszałaś,ale niedługo wychodzi ekranizacja.

    http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Któż by nie znał tej historii?! :D
    Aż ją sobie kupiłam w oryginale ;)

    OdpowiedzUsuń