sobota, 30 maja 2015

Złodziejka Książek - Markus Zusak


,,Wydaje mi się, że ludzie lubią oglądać akty destrukcji. Zamki z piasku, domki z kart – od tego się zaczyna. Mają specjalny talent do pomnażania dzieła zniszczenia."

Tytuł: Złodziejka Książek
Tytuł oryginalny: Złodziejka Książek
Autor: Markus Zusak
Liczba stron: 495
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Opis: Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Moja recenzja:  To miała być moja pierwsza książka dotycząca II wojny światowej. Każdy odradzał mi ją ze względu na tematykę, słowa, których mogę nie do końca zrozumieć. Ja jednak nie posłuchałam się i sięgnęłam wreszcie po tę powieść. Autor ma niezwykły styl pisania co stwierdziłam od razu na począku, a do tego ogromną odwagę, aby poruszyć tak poważny temat. Czyta się szybko, a słowa napisane jakby wzięły się z głowy  znanego poety. Intrygujący jest też sam narrator, którym jest śmierć. Przedstawiona została jako istota wrażliwa, współczująca ludziom. Z każdym wątkiem przeplatają się smutne fragmenty jak i te zabawne, dlatego również to czyni ją fenomenalną żeby pomieszać ból oraz radość to jest dopiero coś. Kiedy skończymy zmuszeni jesteśmy do przemyśleń na temat naszego życia. Uświadamia nam, że powinniśmy się cieszyć z tego co mamy bo dawniej ludzie żyli w prawdziwym piekle ale potrafili zadowolić się małymi rzeczami. Ukazuje codzienność dziecka, które zmagało się na co dzień z wieloma trudnościami jednak było rozsądniejsze niż nie jeden dorosły człowiek. 
Polecam każdemu. Mówię prawdę. Chcecie śmiechu, smutku albo obu tych emocji? Sięgnijcie po nią, a gwarantuję wam kilka dni spędzonych na przemyśleniach dotyczącej książki pana Zusaka. 
Ocena: 10/10
-------------------------------------
Kolejną książkę mogę zaliczyć do przeczytanych. Wkrótce kolejne posty i recenzje!
Czytasz? Skomentuj!
Prim Lynn Lancaster

7 komentarzy:

 1. Znam bardzo dobrze tę historię, ponieważ film mnie zachwycił!
  Książki nie czytałam, ale wiem, że muszę to zmienić! :)
  Wszystko przede mną ;)

  PS. Witamy w blogsferze opanowanej przez książkoholików! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie masz pojęcia ile osób polecało mi tą książkę! Chyba naprawdę muszę w końcu ją przeczytać.

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam już dobre parę lat temu, jednak niedawno skusiłam się na obejrzenie filmu i muszę przyznać, że oba dzieła są równie dobre ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno się skuszę na tę książkę! ;)
  gabxreadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie ta ksiazke :)
  http://official-patty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chcę przeczytać Złodziejkę książek, ale wiem, że to jest raczej smutna historia i boję się tego, co się stanie później. Zawsze zbytnio przeżywam to, co się dzieje w powieściach i nie chcę popaść w jakieś przygnębienie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam te książkę już dawno, ale doskanale wszystko pamiętam. Piękna lektura, na długo zapada w pamięć <3 Jeszcze kiedyś pewnie do niej wrócę!

  OdpowiedzUsuń