poniedziałek, 25 maja 2015

Prawie jak gwiazda rocka. - Matthew Quick


,,Czy czterolistna 
koniczyna jest cudem
czy łutem szczęścia?''

Tytuł: Prawie jak gwiazda rocka.
Tytuł oryginalny: Prawie jak gwiazda rocka.
Autor: Matthew Quick
Liczba stron: 380
Wydawnictwo: Moondrive

Opis: Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią. Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu!

„Prawie jak gwiazda rocka”, to jedna z trzech powieści młodzieżowych Matthew Quicka. To książka o szybkim dorastaniu i sile optymizmu, który jest uniwersalnym lekarstwem na życiowe trudności.

Moja recenzja: Na początek dam wam radę. Nie sugerujcie się tytułem. Myślałam, że powieść jest o zupełnie innym temacie, a tu niespodzianka. Możecie sobie pomyśleć:
Dziewczyna mieszkająca w autobusie. Na koniec zamieszka w willi z basenem.
Otóż tutaj nie będę spoilerować ale tak byłoby gdyby młoda Amber Appleton była samolubna. Otóż młoda dziewczyna sprawia radość ludziom poprzez swoją energię, która jest jej największym skarbem nie wspominając o jej psie B3, dla którego zrobi wszystko. Popołudnie spędza na pomaganiu innym. W jaki sposób? Wystarczy, że daje im nadzieję na lepsze jutro.
Początek nie zawiera za dużo akcji. Pełno informacji o życiu głównej bohaterki. Sprawia to jednak, że możemy sobie ją dokładnie wyobrazić. W pewnym fragmencie odłożyłam ją na półkę rozmyślając czy mam ją dalej czytać, a może sobie odpuścić, ponieważ niczym mnie nie zaskakuje. Wreszcie się przełamałam i przebrnęłam przez kolejne rozdziały, a teraz wcale nie żałuję mojej decyzji. Nawet nie wiem kiedy ale książka rozwinęła się na tyle, że bardzo szybko i przyjemnie się ją czytało. Gwarantuję, że nie zabraknie smutnych wątków. W pewnym momencie postawiłam siebie na miejscu Amber. Wtedy na prawdę zaczęłam ją podziwiać, że mimo swojego wieku podejmuje decyzje poważniejsze niż część dorosłych. 
Kiedy dochodzimy do końca uświadamia, że powinniśmy zrobić coś ze swoim życiem. Pełna optymizmu, nadziei jak i wzruszająca powieść.
Polecam każdemu!
Ocena: 8/10

3 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie. Jeśli tylko będę mieć okazję, nie mówię nie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka już czeka na swoją kolej na półce :)
    http://isareadsbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń